Dr hab.inż. Krystian Szczepański
Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego
Dr hab.inż. Krystian Szczepański
Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego
Doktor nauk technicznych Politechniki Częstochowskiej, absolwent studiów podyplomowych: International MBA Program – Centrum Kształcenia Menadżerów Uniwersytetu Warszawskiego, Zarządzanie w Administracji Publicznej – Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, Ocena i wycena zasobów przyrodniczych – SGGW i SGH, Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
Jego dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest niemal w całości związane z pracą w instytucjach publicznych w dziedzinie ochrony środowiska. Jest członkiem Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych powołanej przez Prezydenta RP, Krajowej i Regionalnej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko, Komitetu Inżynierii Środowiska - PAN i ekspertem w zakresie oceny wniosków aplikacyjnych. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu ochrony środowiska, ocen oddziaływania na środowisko i funduszy europejskich.
Dr inż. Renata Żyłła
Sieć Badawcza Łukasiewicz Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny
Dr inż. Renata Żyłła
Sieć Badawcza Łukasiewicz Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny
Dr inż. nauk technicznych. Dyrektor Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Sieci Badawczej Łukasiewicz - Łódzkim Instytucie Technologicznym. Absolwentka Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Prowadzi prace badawcze i rozwojowe w zakresie szeroko pojętej gospodarki wodno-ściekowej. Specjalizuje się w technologiach oczyszczania ścieków przemysłowych i usuwania niebezpiecznych substancji z wód, w szczególności przy zastosowaniu technik membranowych i pogłębionego utleniania. Współautorka ponad 30 publikacji z listy JCR.
Zainteresowania badawcze: zastosowanie procesów membranowych do oczyszczania ścieków przemysłowych, systemy oszczędnego gospodarowania wodą w przemyśle.
Dr inż. Paulina Rusanowska
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Dr inż. Paulina Rusanowska
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Doktor nauk biologicznych, w zakresie biotechnologii, biotechnologii przemysłowej. Aktualnie zatrudniona na stanowisku adiunkta na Wydziale Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Brała udział w realizacji kilku projektów badawczych finansowanych przez NCN i NCBR. Współautorka 37 publikacji naukowych oraz licznych doniesień konferencyjnych. Dwukrotna laureatka stypendium samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
Zainteresowania badawcze: fermentacja beztlenowa, produkcja biogazu, obróbka wstępna substratów przed fermentacją, ocena przydatności różnego rodzaju medium hodowlanego do namnażania biomasy mikroglonów.
Dr hab. inż. Maciej Szwast, Prof. PW
Politechnika Warszawska, PolymemTech Sp. z o.o.
Dr hab. inż. Maciej Szwast, Prof. PW
Politechnika Warszawska, PolymemTech Sp. z o.o.
Profesor uczelni zatrudniony w Katedrze Inżynierii Układów Rozproszonych na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej oraz Kierownik Działu R&D w Polymemtech sp. z o.o. Autor ponad 100 recenzowanych prac oraz patentów w zakresie wytwarzania membran i prowadzenia procesów przemysłowych. Prezes Polskiego Towarzystwa Membranowego. Współpracuje z naukowymi ośrodkami zagranicznymi w Austrii, Niemczech, Norwegii, Finlandii, Izraelu, Hiszpanii i Włoszech.
Zainteresowania badawcze: projektowanie zintegrowanych układów membranowych do oczyszczania cieczy i gazów oraz ich wdrażanie w zakładach przemysłowych w kraju i za granicą.
Łukasz Wysocki
EcoBean Sp. z o.o.
Łukasz Wysocki
EcoBean Sp. z o.o.
Doświadczony kierownik działu R&D polskiego start-upu technologicznego EcoBean. Posiada tytuł mgr inż. z biotechnologii uzyskany na Politechnice Warszawskiej. Obecnie realizuje doktorat wdrożeniowy. Jest autorem innowacyjnego ciągu technologicznego, który przekształca odpady kawowe w nowe produkty, stanowiące zamienniki tradycyjnych rozwiązań. Jego praca naukowa i innowacyjne podejście stanowią kluczowy wkład w rozwijanie innowacyjnych procesów w firmie EcoBean.
Zainteresowania badawcze: biotechnologiczne przetwarzanie biomasy odpadowej, głównie odpadów kawowych w produkty użyteczne.
Dr hab. Elżbieta Wilk-Woźniak, Prof. IOP PAN
Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk
Dr hab. Elżbieta Wilk-Woźniak, Prof. IOP PAN
Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk
Dyrektor i Profesor Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Kierownik wielu zrealizowanych prac badawczych dofinansowanych z zewnętrznych źródeł m.in. lider polskiej części projektu LIFE „Algae – Economy Based Ecological Service of Aquatic Ecosystems/Glony gospodarka ekologiczna”. Ekspertka Komisji Europejskiej w obszaru Natura2000. Współautorka 52 publikacji naukowych indeksowanych w bazie Scopus oraz wielu wystąpień na krajowych i międzynarodowych konferencjach.
Zainteresowania badawcze: zakwity glonów (głównie sinic) w odpowiedzi na zmiany klimatyczne i antropopresję oraz możliwości wykorzystania biomasy do wytwarzania produktów wysokiej i niskiej jakości.
Dr inż. Beata Waszczyłko-Miłkowska
Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
Dr inż. Beata Waszczyłko-Miłkowska
Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
Dr inż. w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiskowa, górnictwo i energetyka. Od 17 lat związana zawodowo z gospodarką odpadami. W roku 2017 ukończyła studia podyplomowe na Politechnice Łódzkiej w zakresie Zarządzanie Gospodarką Odpadami Komunalnymi. Audytor i Pełnomocnik Zarządu ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14000:2015. Autor wiodący i współautor publikacji w czasopismach znajdującym się w bazie JCR oraz innych publikacjach Uniwersyteckich. Jest autorem wielu doniesień konferencyjnych, wystąpień panelowych i forum dyskusyjnych. Jest członkiem Rady Naukowej Kwartalnika MKiŚ „Prawo i Klimat”. Kierownik i uczestnik wielu projektów związanych z gospodarką odpadami, GOZ czy legislacją prawną.
Zainteresowania badawcze: zagospodarowanie biomasy odpadowej, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów komunalnych.
Dr inż. Anna Kowalik-Klimczak
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji
Dr inż. Anna Kowalik-Klimczak
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji
Dr inż. nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna (Politechnika Warszawska). Od 2016 r. zawodowo związana z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Technologii Eksploatacji, gdzie aktualnie jest zatrudniona na stanowisku Lidera Obszaru i pełni funkcję Dyrektora Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji. Posiada doświadczenie w kierowaniu realizacją projektów B+R o różnych źródłach finansowania (NCN, NCBiR, MEiN). Jest współautorką 45 artykułów naukowych, 8 rozdziałów w monografiach, 2 patentów krajowych oraz ponad 50 referatów wygłoszonych na międzynarodowych i krajowych konferencjach naukowych.
Zainteresowania badawcze: wykorzystanie zaawansowanych metod badawczych i procesowych do projektowania innowacyjnych zagadnień w obszarach zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej oraz efektywnego zagospodarowania biomasy odpadowej.
Dr hab. inż. Danuta Ciechańska
Stowarzyszenie Klaster Biogospodarki, Politechnika Łódzka
Dr hab. inż. Danuta Ciechańska
Stowarzyszenie Klaster Biogospodarki, Politechnika Łódzka
Prezeska Stowarzyszenie Klaster Biogospodarki i specjalistka ds. współpracy z przemysłem w International Centre for Research on Innovative Bio-based Materials PŁ. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe jako pracownik naukowo-badawczy i zarządzający w instytutach badawczych oraz ekspert B+R w firmach m.in. branży wyrobów higienicznych, spożywczej, chemicznej. Pełniła obowiązki Dyrektora w strukturach EIT Food Co-location Centre North-East. Członkini gremiów eksperckich i zarządzających wielu organizacji naukowych, stowarzyszeń i komitetów naukowych m.in. Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego XII Kadencji; Leadership Group - Food Waste, Food Systems, Bioeconomy" w ECESP; European Polysaccharide Network of Excellence; Stowarzyszenia Papierników Polskich; Polskiego Towarzystwa Chitynowego.
Zainteresowania badawcze: biogospodarka cyrkularna i zrównoważona, biotechnologia przemysłowa, inżynieria materiałowa polimerów i tworzyw.
Adam Tymoszewski
Pro-mill s. c.
Adam Tymoszewski
Pro-mill s. c.
Współzałożyciel firmy Pro-mill s.c., specjalizującej się w projektowaniu i produkcji urządzeń przemysłowych na indywidualne zamówienie. W ramach działalności dostarczył dziesiątki instalacji, w tym reaktorów i bioreaktorów, do jednostek badawczych oraz działów R&D. Produkuje urządzenia od skali ćwierćtechnicznej do wielkotonażowej. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej na wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej, ukończył również podyplomowe studia MBA. Obecnie realizuje doktorat w formule wdrożeniowej.
Zainteresowania badawcze: projektowanie instalacji technologicznych opartych na wynikach badań laboratoryjnych, wykorzystujących bioprocesy.
Dr inż. Zuzanna Bielan
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Dr inż. Zuzanna Bielan
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Dr inż. nauk chemicznych w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych (Politechnika Gdańska, 2021). Obecnie zatrudniona jako adiunkt badawczy na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Doświadczenie zdobywała przy współpracy z wieloma ośrodkami badawczymi w Polsce i na świecie. Wykonawca kilku projektów badawczych NCN oraz NCBR, oraz jednocześnie kierownik jednego z nich. Współautor 24 publikacji z listy JCR oraz 2 rozdziałów w monografiach wieloautorskich.
Zainteresowania badawcze: fotokataliza heterogeniczna, odzysk i recykling fotokatalizatorów, fotokatalityczne oczyszczanie ścieków.
Małgorzata Haller de Hallenburg
Biovalley Spn. s.
Małgorzata Haller de Hallenburg
Biovalley Spn. s.
Innowatorka z wielokierunkowym akademickim wykształceniem i biznesowym doświadczeniem oraz wrażliwością na potrzeby społeczne. Skutecznie łączy współczesną naukę z rynkiem. Współpracuje z różnymi jednostkami naukowymi, uczestniczy w międzynarodowych spotkaniach z obszaru medycyny, zdrowia i nowych technologii. Projektuje rozwiązania, które poprawiają jakość życia, otoczenia człowieka i środowiska.
Zainteresowania badawcze: gospodarka obiegu zamkniętego, innowacyjne technologie materiałowe, rozwiązania systemowe o przełomowym wpływie na środowisko i człowieka, kompozyty polimerowo-włókiennicze.
Dr Marek Mieńkowski
Komitet ds. Wody przy Federacji Pracodawców Polskich Blue Deal, Deltima Sp. z o.o.
Dr Marek Mieńkowski
Komitet ds. Wody przy Federacji Pracodawców Polskich Blue Deal, Deltima Sp. z o.o.
Doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Marii Skłodowskiej – Curie. Związany z Uczelnią Łazarskiego Wydziałem Prawa i Administracji, absolwent studiów podyplomowych: Zarządzanie Przedsiębiorstwem w Unii Europejskiej, Rzeczoznawstwo Majątkowe, MBA Zarządzanie na Uczelni Łazarskiego, BootCamp Python SAGE. Twórca programów studiów podyplomowych: Inżynier Kontraktu, Manager BIM, MBA Zarządzanie w Budownictwie, Modele gospodarcze oparte na ESG. Członek Komitetu ds. WODY przy Federacji Polskich Pracodawców, Członek Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej, Prezes Zarządu Klastra EKOSFERA, na stałe współpracuje w dziedzinie AI i ML z Fundacją Polski Przemysł Przyszłości. Współtwórca realizowanego projektu autonomicznego robota ADAM do zbioru jabłek. Autor licznych projektów i artykułów z dziedziny sztucznej inteligencji, zrównoważonego rozwoju, polityki klastrowej, nowych technologii, filozofii i etyki.
Doświadczenie zawodowe: niemal w całości związane z kreowaniem przestrzeni do komercjalizacji nowych technologii, współtworzenie innowacyjnych projektów oraz prowadzenie związanej z tymi obszarami edukacji.
Prof. dr hab. inż. Tomasz Wasilewski
Uniwersytet Radomski, Onlybio.life S.A., Polskie Towarzystwo Towaroznawcze, Sektorowa Rada ds. Kompetencji Sektora Chemicznego
Prof. dr hab. inż. Tomasz Wasilewski
Uniwersytet Radomski, Onlybio.life S.A., Polskie Towarzystwo Towaroznawcze, Sektorowa Rada ds. Kompetencji Sektora Chemicznego
Chemicznej i Towaroznawstwa. W latach 2016-2019 pełnił funkcję dziekana Wydziału, a w latach 2012-2016 prodziekana ds. naukowych. Jest autorem 40 patentów (w tym międzynarodowych) oraz ponad 160 artykułów naukowych. Kierował i brał udział w ponad 20 projektach naukowych, w większości realizowanych przy współpracy z przemysłem.
Wieloletni członek Rady do spraw Kompetencji Sektora Chemicznego, V-ce Przewodniczący Komisji Nauk Towaroznawczych – Nauk o Jakości Polskiej Akademii Nauk, V-ce Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Towaroznawczego, Redaktor Naczelny czasopisma Towaroznawcze Problemy Jakości.
Od lat aktywnie współpracuje z przemysłem oraz innymi jednostkami naukowymi. Jest właścicielem firmy Innowacyjno-Wdrożeniowej CosMedChem. Kierował szeregiem prac naukowo-badawczych, dotyczących opracowania innowacyjnych kosmetyków lub produktów chemii gospodarczej. Współtworzy kosmetyki obecne na rynku pod marką OnlyBio oraz zajmuje się realizacją projektów badawczo-rozwojowych. Aktualnie w firmie Onlybio.life SA pełni funkcję dyrektora ds. Badawczo-Rozwojowych. Współpracuje m.in. z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” w Kędzierzynie-Koźlu (jest członkiem Rady Instytutu), Wojskowym Instytutem Higieny i Epidemiologii w Warszawie, Research Institute of Daily Chemical Industry w Taiyuan w Chinach oraz firmą Elementis (USA).
Był m.in. stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, stypendystą Ministra Edukacji Narodowej.
Zainteresowania naukowe: chemia i technologia kosmetyków i detergentów.
Natalia Dąbek
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
Natalia Dąbek
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
Absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Młodszy specjalista w Centrum Inżynierii Środowiska w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych.
Uczestnik prac badawczych i badawczo-rozwojowych w zakresie oznaczania węgla biogennego metodami opartymi na izotopie węgla 14C oraz szerokorozumianej gospodarki o obiegu zamkniętym.
Zainteresowania badawcze: metody radiowęglowe w analizach środowiskowych, energetyczne zagospodarowanie odpadów.